fbpx
Jobb
Jobba hos oss

Välkommen som sjuksköterska till Tema Akut och Reparativ Medicin

Publicerad 28 oktober 2021

Vi vårdar patienter med akuta tillstånd från alla olika specialiteter, elektiv ortopedi och mottagningsvård. Vi har en unik möjlighet att vara del av hela vårdkedjan.

För att kunna ge våra patienter en vård med hög kvalitet så behöver du som sjuksköterska ha rätt förutsättningar. Därför erbjuder vi:

  • Tydliga karriärvägar med möjlighet att bli omvårdnadsspecialist, bitr universitetssjuksköterska och studentansvarig.
  • Möjlighet till specialistutbildning inom bland annat akutsjukvård.
  • Kompetensbaserad rotation för personlig utveckling och ökad kunskap och förståelse kring patientens behov.

Vi söker dig med ett genuint intresse av vård med hög kvalitet som vill vara med och utveckla vården tillsammans med oss.

Jobba med oss i Huddinge. Klicka här för mer information och ansök

Jobba med oss i Solna. Klicka här för mer information och ansök

Inom vårt tema finns det många möjligheter. Kontakta gärna våra omvårdnadschefer för mer information:

Huddinge

Akutmottagningen
Johan Brisevall
08-585 804 07
johan.brisevall@regionstockholm.se

AVA
Ellinor Jonsson
08-585 811 69,
ellinor.jonsson@regionstockholm.se

KAVA
Emilia Klitz
08-585 814 87
emilia.klitz@regionstockholm.se

MAVA/MIMA
Christa Olovsson
08-585 831 23
christa.olovsson@regionstockholm.se

Vårdavdelning Akut kirurgi
Siri Odelfalk
072-468 23 78
siri.odelfalk@regionstockholm.se

Vårdavdelning Ortopedi
Marie Valtersson
08-585 864 43
britt-marie.valtersson@regionstockholm.se

Vårdavdelning Infektion
Narges Friberg
072-598 14 92
narges.friberg@regionstockholm.se


Solna

AVA
Violetta Månsson
0724-682 009,
violetta.mansson@regionstockholm.se

IMA
Ann-Charlotte Sandell
0725-955 815
ann-charlotte.sandell@regionstockholm.se

Infektion
Lotta Borglin
0722-013 045,
lotta.borglin@regionstockholm.se

Intensivakuten
Lena Ekström
0724-640 411
lena.ekstrom@regionstockholm.se

Traumaenheten
Annelie Bohman
0700-891 535
annelie.bohman@regionstockholm.se

Rekonstruktiv Ortopedi
Annelie Bohman,
0700-891 535
annelie.bohman@regionstockholm.se

Ortoped, kirurgi och traumamottagningen
Christina Möllegård
08-517 730 21,
christina.mollegard@regionstockholm.se

Karolinska universitetssjukhuset – Tema Akut och Reparativ Medicin

Temat fokuserar på både akutsjukvård med komplett omhändertagandet av den akut sjuka patienten och de högspecialiserade uppdragen för Karolinska. Temat består av sex Intermediärvårdsavdelningarna IMA och MIMA ingår i ett nybildat tema på Karolinska sjukhuset i Solna och Huddinge – Tema Akut och Reparativ Medicin.

Det är ett nybildat tema som fokuserar både på akutsjukvård med komplett omhändertagandet av den akut sjuka patienten och de högspecialiserade uppdragen för Karolinska. Med högspecialiserad vård menas avancerad sjukvård som kräver särskilda resurser och kompetenser när det gäller både utrustning och personal. I uppdraget ingår även att säkerställa forskning och utbildning. Inom Tema akut och reparativ medicin finns en rad spännande karriärvägar för sjuksköterskor, vare sig du vill arbeta rent kliniskt, med ledarskap eller inom FoU.

www.karolinska.se