fbpx

Välkommen till Karolinska Tema akut och reparativ medicin

Presentation

Inom Tema Akut och Reparativ Medicin vårdar vi patienter med akuta tillstånd från alla olika specialiteter, elektiv ortopedi och mottagningsvård. Vi har alltså en unik möjlighet att vara det av hela vårdkedjan.

Vi arbetar kontinuerligt med utveckling och anpassar våra verksamheter efter patienternas behov. Ett exempel på det är vår pågående expansion av Akut kirurgi och Traumaenheterna. För att kunna ge våra patienter en vård med hög kvalitet så behöver du som sjuksköterska ha rätt förutsättningar för att kunna ge en god vård och utvecklas som sjuksköterska.

Därför erbjuder vi:

  • Tydliga karriärvägar med möjlighet för tjänstestrukturersom till exempel Omvårdnadsspecialist, Biträdande universitetssjuksköterska och studentansvarig.
  • Möjlighet till specialistutbildning inom bland annat akutsjukvård.
  • Möjlighet till rotationstjänst för att utveckla din kunskap och förståelse kring patientens behov inom vår verksamhet samt personlig kompetensutveckling.

Vi söker dig som har ett genuint intresse av akutsjukvård och som tillsammans med oss inom Tema Akut och Reparativ Medicin vill utveckla den akuta vården för och med patienten.

Inom vårt tema finns möjlighet att arbeta på akutmottagningar, akutvårdsavdelningar (KAVA, MAVA, MIMA, AVA och IMA) Akut kirurgi och traumaenheter, ortopedi samt mottagningar. För att du som sjuksköterska ska få en inblick i patienternas resa genom vården och för att öka vårt samarbete och din kompetens, så arbetar vi över enhetsgränser.

Tycker du det låter intressant – då är vi arbetsplatsen för dig!
För närmare information kontakta Omvårdnadscheferna:

Huddinge


Tf Verksamhetschef Huddinge
Caroline Kevin
08-585 855 55

Akutmottagningen
Rebecka Lilja
08-585 852 59
rebecka.lilja@sll.se

AVA
Ellinor Jonsson
08-585 811 69
ellinor.jonsson@sll.se

KAVA
Sophie Lallet
08-585 816 98
sophie.lallet@sll.se

MAVA/MIMA
Christa Olovsson
08-585 831 23
christa.olovsson@sll.se

Vårdavdelning Akut trauma och Kirurgi och Trauma
Siri Odelfalk
072-468 23 78
siri.odelfalk@sll.se

Ortopedmottagningen
Eva Gärdström
070-484 85 60
eva.gardstrom-larsson@sll.se

Vårdavdelning Ortopedi
Marie Valtersson
08-585 864 43
britt-marie.valtersson@sll.se

Solna


Tf Verksamhetschef Solna
Katarina Meijers
072-598 13 23

Intensivakuten
Emil Andersson
08-585 804 08
emil.j.andersson@sll.se

AVA
Frida Djerw
08-517 724 95
frida.djerw@sll.se

Petra Karlsson
08-517 760 19
petra.e.karlsson@sll.se

IMA
Ingrid Dunder
08-517 709 10
ingrid.dunder@sll.se

Traumaenheten
Rebecka Schmidt
072-582 32 51
rebecka.schmidt@sll.se

Rekonstruktiv Ortopedi
Therese Brinck
072- 465 47 30
therese.brinck@sll.se

Ortoped, kirurgi och traumamottagningen
Christina Möllegård
08-517 730 21
christina.mollegard@sll.se

Karolinska Universitetssjukhuset
Att jobba på Karolinska Universitetssjukhuset innebär att jobba i framkant! Hos oss finns stora utvecklingsmöjligheter och vi sätter alltid patienten först. På länken nedan kan du läsa om aktuella händelser, vilka förmåner du som medarbetare erbjuds samt söka bland våra lediga jobb. Välkommen till Karolinska Universitetssjukhuset!

Klicka här för att läsa mer om att jobba på Karolinska


Publicerad: 01 april, 2020